יוסי לוק - מורשת הפיוט המרוקאי

על האתר: 

שמחתי להצטרף לקהילת הגולשים. אני מאוד אוהב מוזיקה בכלל ובפרט מוזיקה אנדלוסית שעליה גדלתי כבן לפייטן הפועל למען שימור המורשת.

07/05/09

קדושה בנעימת La leyenda del beso

שלום לכולם.

רציתי לשתף את כל החברים ולספר קצת על הנעימה הספרדית הנקראת La leyenda del beso אשר מוכרת לנו כנעימה ל "קדושה" בבית הכנסת. הקטע המוזיקלי המצורף כאן נכתב ע"י שני קומפוזיטורים ספרדים :

 Reveriano Soutullo Otero 1880-1934,/ Juan Vert Carbonell  1890-1931

נוגן לראשונה ב: 18 ביאנואר 1924 ב: Teatro Apolo מדריד.

הקטע המוזיקלי נוגן בין שתי מערכות אופרה ("Intermedio").

מעניין לראות את ההשפעה הקלסית הספרדית על התרבות המוזקלית במרוקו. לחן זה התקבל ואפשר לשמוע אותו עד היום בבתי כנסת, ודווקה בקטע תפילה חשוב "קדושה". אבי סיפר לי שהוא למד את המנגינה הזו ממורו בבית הספר ר יצחק קדושים בגיל 8 ובגיל 9 בערך היה הסולן בקדושה למנגינה הזו.

למי שמכיר את המגינה היטב יבדיל מיד בשינויים הקלים בין הקטע המוזקלי המקורי לבין מה שאנו רגילים לנגן אותה היום, שכנראה נבעו לצורך התאמת המוזיקה למילים, לדעתי (אני משער, לא בטוח בזה) שהשינוי העיקרי נבע מכך שהקטע המקורי הוא די ארוך (אני חתכתי את הפתיחה שהיא בערך כ-4 דקות) ומצד שני תפילת הקדושה (עד קדוש, קדוש, קדוש) היא מאוד קצרה, ולכן נלקח רק קטע מוזיקלי קצר מאוד החוזר על עצמו בתפילת קדושה.

בכל אופן, חשבתי שזה יעניין אתכם הגולשים באתר, ולכן הרגשתי צורך לשתף אתכם אודות מקור הניגון הכל כך יפה. (אני מאוד אוהב אותו, גדלתי על הניגון הזה בבית כנסת)

דרך אגב, ההקלטה המוצגת כאן בוצעה ע"י תזמורת כלי פריטה בלבד (מנדולינות, גיטרות, גיטרות בס,וכ"ו) שום כלי אחר וכולם "אקוסטים"

תהנו - בקרוב אעלה את הקדושה במנגינה הזו שבוצעה ע"י אבי הרב חיים לוק, נשתמע בקרוב ושימרו על קשר.

07/05/09

קדושה בנעימת מקור

על המוזיקה - ראה מאמר: קדושה בנעימת La leyenda del beso