הרב ראובן בן ציון בטאט-אמיר ז"ל ירושלים

על האתר: 

ראובן בן ציון בטאט אמיר ז"ל נולד בירושלים,פייטןן חזן דרשן, מורה, הקים את בית הכסת היכל יעקב, קרית משה.
פיוטים בביצועו בימים נוראים

08/11/15

אזכרת יום פטירת אבי ראובן בן ציון אמיר בטאט ז"ל

"צדיק כתמר יפרח"
מחר אזכרה ליום פטירת אבינו היקר, ראובן בן ציון בטאט אמיר ז"ל ,
אבי נפטר בליל ו' ערב שבת כח' בחשוון תשנ"ח, פרשת תולדות.
שמונה עשרה שנה עברו אבי היקר, כמנהיג עם היית, יחיד סגולה , רוחך, אורך וזיו פנייך, החינוך לערכים ולדברים החשובים והעיקריים בחיים מלווים אותי כאבני דרך כל חיי. נר אורך יאיר עולם.
אחדות אמת עם האלוהים ועם הכלל , ואהבת לרעך כמוך, הסתפקות במועט והתעסקות בעיקר הדברים .אשרינו שזכינו.
דרך החינוך ודברייך אבי: הביטוי המעשי לחיים 
"לכי בתי בדרך הישרה, דרך האמת ויראת ה' ", זו היא התכלית מקור לאושרך האמיתי ולחיים טובים, שמחי בתי בשמחת ילדייך ונכדייך, אשרייך שממונך נמצא בך, בעולמך העשיר.

הלוואי ואראה את אימי , אבי ואחותי היקרים ז"ל, זיכרונכם בלבי לעד . 
תהיה נשמתכם צרורה בצרור החיים


זכותך תגן עלינו ועל כל בית ישראל 
חופת אורך תאיר ותגן עלינו באחדות אמת

מצ"ב תפילת ראובן בן ציון אמיר-בטאט לעם ישראל

29/10/15

אודות הרב ראובן בן ציון בטאט ירושלים

אבי היקר ראובן בן ציון בטאט אמיר ז"ל נולד בירושליםט' באדר תרפ"ג, 25 בפברואר 1923, גדל בבית היתומים על שם בלומנטל' בהיותו כבן שלש עד גיל שמונה עשרה. כאשר עזב את בית היתומים כבן תשע עשרה , הקים את בית ספר ממלכתי דתי בשכונת מוסררה , הוא המשיך בהוראה בבתי הספר הממלכתי דתי בירושלים, ובמקביל המשיך בכישוריו, חזנות, דרשן, פייטן ומרביץ תורה ברבים,הכין נערים לבר מצווה, קידש חתן וכלה.עסק במתן בסתר וצדקה,כתב סת"ם, כתיבת מזוזות ותורה.ואף  השתתף במלחמת השחרור. את אבי שמעו בבתי הכנסת בירושלים. עזר לנזקקים, פעל למען עם ישראל ונתן סיוע לתלמודי תורה לישיבות. היה חזן של בית הכנסת "מדרש משה, בקרית יובל. פרויקט חייו של אבי היה הקמת בית המדרש ובית  הכנסת "היכל יעקב " בקרית משה בניהולו של הראשל"צ  הרב מרדכי אליהו שליט"א, שם אבי היה חזן דרשן עד יומו האחרון  ונתן שיעורים גם בבתי מדרש, ובבתי כנסת ..  חובתי כבתו לעלות כאן דברים עליו,רבים האנשים והתלמידים  ששמעו את אבי היקר בדברי התורה שנשא וקולו הנעים והחנון כחזן בימים נוראים ושבתות . ביום ו' כ"ח בחשוון תשנ"ח (1997) ערב שבת קודש, פרשת תולדות עלתה נשמתו של אבי היקר השמימה, בהיותו בן שביעים וארבע  .מצאנו בני המשפחה במגירתו חומר.צוואה למשפחתו. רשימת האנשים הראויים לגמילות חסד, חומר מסודר בקפידה ששייך לבית הכנסת, וקלטות שהקליט בימי הסליחות לפני ראש השנה,הקלטות הוקלטו לפני כשלושים שנה, את החומר העבירו לדיסקים ואני מעלה כאן באתר רק חלק מהדיסקים , קטעים מתוך בית הכנסת היכל יעקב. אבי כתב תפילה לעם ישראל פעם הפצנו זאת.

ב. אבי ראובן נישא לאימי היקרה ויקטוריה נצחיה ששון , לאחר שעזב את בית היתומים. אבי היקר נפטר והוא בן שביעים וארבע וחצי בשנת 1997 ,בצוואתו ציין שמלאו 50 שנות נשואים עם רעייתי שתחייה ויקטוריה נצחיה. חובתי להזכיר את מערכת היחסים המיוחדת שהייתה בין הוריי הייתה בנייהם אהבת נפש , אימי היקרה תמכה ועזרה לאבי במילוי משימתו הרוחנית לאורך כל הדרך , ראיתי שהזוגיות  יחד הייתה למען מטרה משותפת ומילוי אחדות אמת והבנה הדדית. אמי כבדה את דרכו של אבי ותמכה בו ,אבי הנחיל לנו ערכים שגדל עליהם בבית היתומים , וערכים אלו קבל מהרב בלומנטל. הוריי הקדישו למשפחה ערכים אהבה ודרך ארץ. 

אבי הקדיש את חייו למשפחתו ,לחברה , אהבת הזולת ועזרה לכל דכפין , מתן עצה והיכולת להקשיב לזולת הייתה טבועה בו , אדם עניו, צנוע וירא שמים.

תקופה ארוכה אימי הייתה חולה ואבי טיפל בה במסירות נפש וסעד אותה , הוא ראה בה מלכת הבית וציין זאת כל הזמן באוזני בני המשפחה שנזכור זאת שהיא עיקרו של הבית "אם הבנים שמחה הללויה " הוא ידע שתפקידה אינו קל, במשפחתנו היינו ארבע בנות ושני אחים , מלכה ז"ל אחותי הגדולה נפטרה בהיותה בת ארבעים ושתיים , נותרנו חמשה אחים.

אבי ז"ל,  נפטר בשנת 1997 ,  אימי ויקטוריה הייתה בשברון לב גדול ולא שבה להיות כפי שהייתה תמיד ובקשה את מותה , לאחר כשנה וחצי  נפטרה אימי היקרה ז"ל .

בהספד לאבי היקר הספידוהו רבנים חשובים ובאופן מיוחד הספידו מורנו ורבנו עט"ר הראשל"צ מרדכי אליהו שליט"א בשידור חי מחו"ל ובהספד השלושים בירושלים.

מנשה אביו  של  אבי  ראובן  ז"ל מקורו  יהדות בבל . שם משפחתי היה בטאט  שפירושו אווזים- ריבוי , שם זה ניתן כי המשפחה עסקה במסחר והיו מאד עשירים,אם כך  שם המשפחה בטאט ,תרבות ועושר .

אנו צריכים להעריך את התרבות הבבלית שכיום היא עירק יהדות עיראק על ידי בית המקדש הראשון לפני כ2600 שנה, לאחר חורבן בית המקדש הראשון על ידי בבל הקדומה והיא הקהילה היהודית העתיקה ביותר הידועה בתבל.

הקהילה היהודית בבבל העתיקה הייתה הראשונה לפתח חיים קהילתיים אוטונומיים ורבי היקף על אדמת נכר, ובשעתו הייתה המרכז היהודי הגדול והחשוב ביותר בגולה. קהילת בבל כונתה בתקופות מסוימות "הגולה" בה' הידיעה, והעומדים בראשה כונו "ראשי הגולה" (בארמית ריש גלותא). ליהדות בבל היו הווי וצביון תרבותי מיוחדים, אשר הדריכו את העם היהודי כולו במשך מאות שנים, בכל רחבי תבל.  בשנת 1750,למשפחת בטאט מבגדד ,למשפחה הייתה ברכה גדולה לגידול אווזים וברווזים , ברווז  , בערבית, בט , ריבוי ברווזים – בטאט .ולכן החליטו לקרא שם משפחתם בטאט , מוצא המשפחה משבט בנימין ,משפחה עם עבר של קשרי מסחר וכך היה סבי מנשה סוחר . משפחה ענפה וידועה בעולם ,  יש ספר של אילן יוחסין למשפחה,  הודפס בשנת 1972,  על ידי  עזרא משה בטאט, מסן פרנסיסקו , ראה פורום  במורשת יהדות בבל  במוזיאון יהדות בבל באור יהודה, עלייתם של היהודים ליישוב ישראל. עפ"י הידוע ראשוני המשפחה החלו להיקרא משפחת בטאט הנם ראובן יחזקאל בטאט ובניו שחיו בשנת 1750. יצא ספר מעניין  עץ משפחת בטאט בשנת 1969. ליד בגדאד היה כפר קטן ששם היו מתרחשים קשרי  המסחר בעניין הצורפות והיהלום שם הכבר אל-קדמין , הרבה מאד יהודים עבדו שם במהלך המאה ה-19. אחד הסיפורים המעניינים היה של ד"א מקס קרופך, יהודי אוסטרי , רופא שברח מאוסטריה בשנת 1938 לעיראק , ברח מהנאצים , נעשה למנהל של ב"ח כי"י מאיר אליאנס של היהודים בבגאדד והתחתן עם בת למשפחת בטאט שהייתה האחות הראשית בבית החולים. העיר עאנה במערב עיראק זו העיר מתברר המוזכרת בתלמוד בשם נהרדעא .  היו בתקופה זו יהודים עיראקים באיזור בגדאד אשר רובם נהרגו עם כניסת התתארים , חלק מהם ברח לאפגניסטן והתאסלם , ועד היו הם מודים בפירוש שהם יהודים שהתאסלמו.

אבי המשפחה הינו סליאמן בן דוד מעתוק אשר עבר לעיר בגדאד מהעיר עאנה על הפרת העליון היא העיר הידועה נהרדעא.

סלימאן היה משורר בזכות עצמו , סופר ובעל ספרייה לכתבי עת ערביים נדירים , בן למשפחת מעתוק הידועה בעיר נהרדא אשר הקימה שושלת של רבנים , נגידים נשיאים בפרט בתקופת הגאונים , לפי המסורת שבידינו המשפחה שייכת לשבט בנימין . ברבע האחרון של המאה ה-17 עברה המשפחה מעאנא לבגדאד. רוב בני המשפחה בעאנא היו בעלי קרקעות ואנשים אמידים, מהם יצאה שושלת נשיאים שעמדו בראש הקהילה היהודית , הנשיא האחרון בשנת 1640 , בראש העדה היה רבי מעתוק , לאחר שהשלטון בעאנא הציק ליהודים עבורו לגור בבגדד, נכדו של נשיא מעתוק הוא הגביר סליאמן אברהם מעתוק בשנת 1700, ממנו נולדו שלושה בנים תלמידי חכמים וידועי שם מראשי הקהילה בבגדאד , ממשפחת מעתוק מעאנה ,נוצרו שתי משפחות אחת משפחת בטאט והשנייה , משפחת יהודה .

 

משפחת סבי מנשה בטאט , אביו של סבי ,  יוסף  שייכת לדור השמיני של המשפחה מהדור הראשון של רבי מעתוק מהעיר ענאה.  סבו של אבי , היה יוסף יצחק בטאט סוחר וסוכן כללי. הוא נולד בבגאדד בסמוך לתחילת המאה ה- 20 החליט לעקור ללבנון . אשתו הראשונה צלחה , אמו של סבי מנשה נפטרה והותירה ארבעה ילדים .   ראובן שנפטר בשנת 1921 , ( אבי נקרא על שמו)   

 

סיפורי על פועלו אני אמשיך לעדכן בקרוב   . יהי זכרם ברוך ומבורך  

18/10/15

קמתי באשמורת הבוקר

קמתי באשמורת הבוקר , ימים נוראי
14/10/15

אדוני שמע נא הקשיבה

הקלטה נדירה מבית הכנסת היכל יעקב של אבי ראובן בן ציון בטאט אמיר
14/10/15

אדוני מלך אדוני מלך

ראובן בן ציון בטאט-אמיר ז"ל מתוך בית הכנסת היכל יעקב בימים נוראים
14/10/15

להתוודות על חטאים

להתוודות על חטאים מפי ראובן בן ציון בטאט ז"ל
14/10/15

שמע ישראל אדוני..

קטע שנלקח מקלטת שהוקלטה בהיכל יעקב
14/10/15

תקיעות ,מהיכל יעקב

ימים נוראים בבית הכנסת תקיעות
14/10/15

תקיעות ,מהיכל יעקב

ימים נוראים בבית הכנסת תקיעות